• مقوا جعبه پیتزا

  جعبه های پیتزا و فست فود در اغلب موارد از نوع خاصی از مقوا جعبه پیتزا که به عنوان مقوای دوبلکسی مشهور است ساخته می شود.این نوع مقوا دارای سه لایه مختلف می باشد که توسط نوع خاصی از چسب با گرید مواد غذایی به یکدیگر چسبیده (لمینت یا دوبلکس) شده اند.این سه لایه عبارتند از روکش بهداشتی داخلی،مغزی خمیر بهداشتی و روکشی از جنس کاغذ کرافت، کاغذ گلاسه و یا کاغذ تحریر که طی مراحلی خاص توسط ماشین آلات مربوطه به صورت یکپارچه در می آیند سپس مقوای جعبه پیتزا تولید شده به صورت رول، در دستگاه خاصی به نام شیت کن به ابعاد مورد نیاز به صورت ورق در می اید.

 • زینک

  بعد از انجام طراحی و چیدمان طرح بر اساس قالب مربوط بخش لیتوگرافی آغاز می شود. در حالت کلی لیتوگرافی فرایندی است كه در طي آن صفحه هايي فلزي از جنس آلومينيوم موسوم به زينك يا پليت ساخته مي شود. از اين صفحه ها در چاپخانه هاي چاپ افست براي انجام عمليات چاپ بر روي كاغذ و مقوا استفاده مي شود. بنابراين ليتوگرافي يك مرحله واسطه اي در چاپ افست است. فايل هاي طراحي شده ابتدا در ليتوگرافي تبديل به صفحات فلزي شده و سپس اين صفحات به چاپخانه ارسال مي شود تا در آنجا بوسيله آنها عمليات چاپ بر روي كاغذ صورت بگيرد. در ليتوگرافي ابتدا فايل ها به چهاررنگ اصلی سازنده خود تقسيم مي شوند و سپس تصوير مربوط به هر رنگ با نوعي پليمر مخصوص بر روي صفحه فلزي چاپ مي شود در حقیقت زینک در چاپ افست، نقش کلیشه را ایفا می کند.

 • چاپ

  همانطور که گفته شد ماشین چاپ با توجه به مدل آن از غلطک‌های متعدد تشکیل شده که مرکب را یکنواخت کرده و نهایتاً به زینک می‌رساند. زینک ابتدا به‌وسیله غلطکی مرطوب می شود( غلطک آب ) ، مرکب توسط غلطک دیگری بر روی زینک مالیده می شود . به دنبال آن نقش از روی زینک به روی لاستیک چاپ می‌افتد و بعد از آن به کاغذ منتقل می گردد.

 • برش

  پروسه برش و خم نمودن توسط قالبی از تیغ هایی که بر روی صفحه چوبی قرار گرفته میباشد. قالب بر روی دستگاه بسته میشود و توسط فشار دستگاه بر روی محصول جهت فرم دهی انجام میشود. این دستگاه دارای قابلیت برم محصولاتی با استقامت پایین مانند کاغذ، مقوا، کارتن، پارچه، چرم وغیره را دارا میباشد.
  در صنایع چاپی این دستگاه جهت تولید و برش محصولاتی همچون کاغذ، مقوا، برش جعبه و پاکت جعبه پیتزا استفاده میگردد. به علت نیاز به برش در صنایع چاپ دستگاه دایکات بسیار مورد استقاده قرار میگیرد.